Orkiestra Prowincjonalna na pleszewskim Rynku.

Orkiestra Prowincjonalna na pleszewskim Rynku.

Kolejnym wydarzeniem z serii letnich koncertów na pleszewskim Rynku był koncert zespołu o nazwie “Orkiestra Prowincjonalna”. Tym razem pogoda sprzyjała koncertowaniu na świeżym powietrzu. Wydarzenie spotkało się też z zainteresowaniem pleszewian.

Wszyscy muzycy, to doświadczeni i działający w licznych, własnych projektach magistrowie i doktorzy sztuki, belfrowie, niektórzy wykładowcy, mistrzowie w muzycznych i około muzycznych profesjach.
Orkiestra Prowincjonalna to kwartet przynajmniej nietypowy. Skład tworzą dżentelmeni taszczący ze sobą oprócz perkusji, tuby, gitary, ukulele, klawiszy, trąbki, megafonu, worka z potłuczonym szkłem i… wiertarki, spory bagaż muzycznych i życiowych doświadczeń.
Jak sami mówią: “Cały ten bagaż nie przeszkodził nam jednak w stworzeniu składu, który gra w sposób nieracjonalny, estetycznie koślawy; radośnie – ale o brzydocie, smutno – za to o szczęściu, tuba w sekcji w połączeniu z kontrabasem granym smyczkiem, to słowiański żal, kiedy indziej pobrzmiewają siarczyste, energetyczne Bałkany. Strażacki marszowy bęben lub miękka jazzowa perkusja, cajón albo tłuczone butelki wprawią w ruch nawet najbardziej oporną nogę, całość domyka naturalny, niechlujny lub chwilami czarujący wokal, podparty gitarą elektryczną lub ukulele. No i słowo… lekkie, nigdy prostackie, mądre, ale nie patetyczne.”

Skład zespołu to Tomasz Burzyński – tuba; Michał Garstecki – instr. klawiszowe, kontrabas; Marek Gordziej (autor, kompozytor) – śpiew, gitara elektr., ukulele, trąbka; Łukasz Wicenciak – perkusja, śpiew.

Spoiwem zespołu są miłość do sceny oraz autorski dorobek Marka Gordzieja. Zespół poza kilkoma wyjątkami, proponuje słuchaczom własny, autorski repertuar, jeśli zaś sięga po twórczość innych poetów i kompozytorów, to najczęściej są to Stanisław Staszewski (słynny tata Kazika) oraz przed i powojenni artyści jak L. Szmaragd, J. Petersburski, czy S. Grzesiuk. Na pewno, każda piosenka opracowana przez muzyków formacji zyskuje nowy wymiar stylistyczny i charakterystyczny dla niej aranżacyjny sznyt.
Orkiestra Prowincjonalna jest propozycją zjawiskową. Zaskakuje mnogością barw i pomysłowością wykonań. Urokliwe, zapadające w ucho melodie łączą się z niebanalnym, poetyckim słowem. Żywa, pełna energii muzyka porywa do tańca.

Twórczość grupy można usłyszeć w Programie III Polskiego Radia, innych rozgłośniach radiowych oraz w internecie (m. in. w utworach ,,Prawdy Pierwsze ‘’ i ,,Smutne Miasteczko’’ i “Chwile”).

Nietuzinkowy zespół zapowiedział Artur Kowalski. Na scenie ustawionej na płycie Rynku zabrzmiały przede wszystkim autorskie utwory. Nie zabrakło jednak również coverów, choćby ,,Celiny” Stanisława Staszewskiego.
Organizatorami koncertu było Miasto i Gmina Pleszew i Dom Kultury w Pleszewie.